Nie czyścisz? To grozi awarią komputera!

Czyszczenie komputera

Komputer, drukarka, monitor czy też ploter to sprzęt, który zazwyczaj długo stoi w jednym miejscu i z tego też powodu bardzo łatwo się brudzi. Sprzęty elektroniczne dość łatwo obrastają kurzem. Oczywiście ma to swoje przełożenie na wydajność komputera, plotera czy też drukarki. Po pewnym czasie, jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, elementy w komputerze działają dużo mniej efektywnie, jeżeli są zakurzone. Duża ilość kurzu utrudnia przebieg powietrza w komputerze, przez co komputer działa głośniej. Głównym powodem tego hałasu jest też to, że wentylatory szybciej się obracają. Rezultatem tego jest to, że cały komputer szybciej się nagrzewa.

Jeśli chodzi drukarki i plotery, z powodu nadmiaru kurzu, zacierają się tzw. Wodziki, głowice na łożach. Głowice oblepiają się nie tylko kurzem, ale także kurzem zmieszanym z tuszem, przez co wydruki są ze smugami a plotery zaczynają mieć kłopoty z kalibracją. Optyka w tych sprzętach przestaje działać prawidłowo, a czujniki pokazują nieprawidłowe parametry. Brudna mysz od kurzu również częściej się zacina i jest mało precyzyjna, przez co praca przy komputerze staje się mordęgą. Można by rzec, że kurz ogólnie jest wrogiem nr 1 komputerów, drukarek, a także ploterów HP oraz innych.

Zwykle przez nasze zaniedbanie jesteśmy zmuszeni wezwać wykwalifikowany serwis komputerowy lub serwis ploterów HP.

Co można zrobić aby zapobiec awarii komputera, plotera lub drukarki?

Czyszczenie wnętrza komputera można rozpocząć od banalnej czynności tzn. odkurzenia odkurzaczem oraz wydmuchania brudu sprzężonym powietrzem. Obudowę z zewnątrz należy przeczyścić ściereczką lub gąbką. Do czyszczenia zewnętrznego można użyć detergentu.

Jeżeli mamy mysz na podczerwień, to wystarczy również przeczyścić ją ściereczką. A jeżeli posiadamy myszkę kulkową, to kulkę należy wyciągnąć i dokładnie wyczyścić. Wnętrze myszki można wyczyścić przy pomocy wacika do uszu.

Jeśli chodzi o klawiaturę to warto spróbować przy pomocy sprężonego powietrza wydmuchać brud spomiędzy klawiszy. Jeżeli klawisze są bardzo brudne można je wyciągnąć, po podważeniu i usunąć brud z odsłoniętych miejsc. Zanim jednak wyciągniemy klawisze, warto zrobić fotografię klawiatury, by nie zapomnieć jej układu. Klawisze z klawiatury można włożyć do miski z wodą, namoczyć a następnie każdy klawisz przetrzeć ściereczką na sucho.

Podczas czyszczenia komputera nie wolno zapomnieć o kablach. Wszystkie powinny być przetarte Oczywiście zanim zaczniemy czyścić kable musimy zadbać o to, aby były one odcięte od źródła zasilania.

Zasilanie komputera! Nie zapomnij o nim!

Również podczas czyszczenia komputera należy ze względów bezpieczeństwa odłączyć komputer od prądu, zwłaszcza jeżeli zamierzamy wyczyścić wnętrze komputera.

Zanim zabierzemy się za odkręcanie obudowy komputera, upewnijmy się, że zdjęcie obudowy nie spowoduje utraty gwarancji.

W zasadzie to wszystko co możemy wykonać aby zapobiec awariom. Niestety w przypadku Ploterów i drukarek sprawa nie jest taka prosta. Tutaj mały błąd może dużo kosztować. Najlepiej jak stosownej, okresowej konserwacji ploterów HP oraz drukarek dokona specjalistyczny serwis ploterów HP.

powiązane posty