Nowe procesory

Procesory Intel Haswell

 

Procesory czwartej generacji pojawiły się oficjalnie w sprzedaży na początku Czerwca. Jak wygląda stosunek wydajności do ceny? Czy warto przesiąść się na nową podstawkę LGA 1150?

Najciekawszą propozycją wydaje się być Intel Core i5-4670k, oraz Inte Core i7-4770k. Oba modele posiadają cztery rdzenie pracujące z częstotliwością 3,4GHz i odpowiednio 3,5GHz. Pamięć Cache poziomu drugiego wynosi 1MB, natomiast Cache L3 to 6MB dla Core i5, oraz aż 8MB dla Core i7. Jeżeli chodzi o pobór mocy to producent podaje informacje, że jest to około 84 W.

Warto jeszcze dodać, że oba procesory mają zintegrowany układ graficzny HD 4600. Technika poszła do przodu i nie ma co ukrywać, że w stosunku do  procesorów 3-ciej generacji wydajność układu wzrosła prawie dwukrotnie.

Testy wydajności

A co z wydajnością w grach? Jak spisują się nowe modele? Okazuje się, że nowe modele radzą sobie całkiem nieźle. Można nawet powiedzieć, że są bezkonkurencyjne. Różnica pomiędzy 3570k, a 4670k to zaledwie kilka klatek na sekundę, ale zawsze coś.

Jeśli ktoś chce kupić nowy komputer i szukają wydajnej jednostki, to procesory Core i5-4660k, oraz Core i7-4770k będą trafnym wyborem. Obecnie w sklepie komputerowym Techplanet cena modelu i5-3570k wynosi około 885zł, natomiast 4670k 922 zł. Oprócz funkcji, które niesie ze sobą rodzina procesorów Haswell (min. konwerter wideo Quick Sync, podkręcanie za pomocą BCLK) otrzymujemy większą wydajność, a energii zużywamy proporcjonalnie mniej. Na rynku brakuje jeszcze testów płyt głównych z podstawką LGA 1150, dlatego wybór odpowiedniego modelu może być utrudniony. Wymiana procesora nie opłaci się tym, którzy obecnie posiadają modele o podobnym poziomie wydajności. Podkręcony Core 2500k będzie wydajniejszy od fabrycznego modelu 4660k. Praktyka pokazuje, że procesory Intel Haswell można podkręcić stabilnie do poziomu około 4GHz.

Jeżeli nie zależy nam jednak na możliwości podkręcania, lub w małym stopniu będziemy podkręcać procesor to w aktualnej cenie warto sięgnąć po Intel Haswell.

powiązane posty