Rozmowy VOIP

Klienci słuchają resellerów

 

Na podstawie liczby użytkowników Gmaila bądź serwisu Dropbox można zauważyć, że cloud computing bije rekordy popularności. Ale chmura chmurze nierówna i nad tym trzeba się zastanowić, zwłaszcza, że przekazanie newralgicznych systemów komunikacyjnych w ręce zewnętrznego usługodawcy to duża odpowiedzialność. Kiedy jesteśmy w posiadaniu własnej centralki, możemy prowadzić rozmowy wewnętrzne bez obawy, że dostaną się one w ręce jakichkolwiek służb. Natomiast gdy przejdziemy na system zawieszony w chmurze, to już nie mamy takiej pewności. Ale bezpieczeństwo danych w chmurze to tylko jeden z problemów. Mniejsze firmy, które myślą o migracji do chmur, powinny wcześniej przeprowadzić wnikliwą analizę. Taka analiza pomoże wykazać, że inwestycja we własny PBX szybciej się zwróci niż opłaty pobierane przez usługodawcę. Kłopoty mogą się też pojawić w przypadku większych systemów, gdzie zwiększenie obciążenia łączy internetowych, będące rezultatem rozmów wewnętrznych, może okazać się nieakceptowalne.

Usługi telekomunikacyjne w chmurze

Warto wiedzieć, że realizacja 20 jednoczesnych wewnętrznych rozmów VoIP w systemie cloud przekłada się na 40 sesji po około 100 kbps. Potrzebny jest do tego symetryczny transfer na poziome 4 Mbps. W tradycyjnym systemie pure IP bądź hybrydowym rozmowy wewnętrzne nie obciążają systemu.

Usługi telekomunikacyjne oferowane w chmurze nie istnieją tylko na papierze. Część przedsiębiorców wybiera właśnie ten model. Wśród klientów Integrated Solutions znajduje się m.in. Danone, korzystające z UcaaS, czy Raben Polska, który jest użytkownikiem wirtualnego IP PBX. Na świecie szybko w łaski wkradły się tzw. wirtualne spotkania umożliwiające komunikację audio oraz wideo oraz dzielenie się dokumentami. Nie zmienia to faktu, iż operatorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Ich siła perswazji w wielu przypadkach może się okazać niewystarczająca. Tym bardziej że klienci z sektora MŚP, zanim dokonają zakupu jakiegoś systemu telekomunikacyjnego zazwyczaj kierują się opiniami lokalnych firm instalatorskich.

powiązane posty

Bez kalibracji ani rusz!

Serwis ploterów kalibruje ploter po każdej większej awarii Każde szanujące się biuro projektowe posiada na wyposażeniu takie urządzenie jak ploter, które w dzisiejszych czasach znacznie ułatwia pracę projektanta. Ploter to […]