Rozmowy VOIP

Klienci słuchają resellerów

 

Na podstawie liczby użytkowników Gmaila bądź serwisu Dropbox można zauważyć, że cloud computing bije rekordy popularności. Ale chmura chmurze nierówna i nad tym trzeba się zastanowić, zwłaszcza, że przekazanie newralgicznych systemów komunikacyjnych w ręce zewnętrznego usługodawcy to duża odpowiedzialność. Kiedy jesteśmy w posiadaniu własnej centralki, możemy prowadzić rozmowy wewnętrzne bez obawy, że dostaną się one w ręce jakichkolwiek służb. Natomiast gdy przejdziemy na system zawieszony w chmurze, to już nie mamy takiej pewności. Ale bezpieczeństwo danych w chmurze to tylko jeden z problemów. Mniejsze firmy, które myślą o migracji do chmur, powinny wcześniej przeprowadzić wnikliwą analizę. Taka analiza pomoże wykazać, że inwestycja we własny PBX szybciej się zwróci niż opłaty pobierane przez usługodawcę. Kłopoty mogą się też pojawić w przypadku większych systemów, gdzie zwiększenie obciążenia łączy internetowych, będące rezultatem rozmów wewnętrznych, może okazać się nieakceptowalne.

Usługi telekomunikacyjne w chmurze

Warto wiedzieć, że realizacja 20 jednoczesnych wewnętrznych rozmów VoIP w systemie cloud przekłada się na 40 sesji po około 100 kbps. Potrzebny jest do tego symetryczny transfer na poziome 4 Mbps. W tradycyjnym systemie pure IP bądź hybrydowym rozmowy wewnętrzne nie obciążają systemu.

Usługi telekomunikacyjne oferowane w chmurze nie istnieją tylko na papierze. Część przedsiębiorców wybiera właśnie ten model. Wśród klientów Integrated Solutions znajduje się m.in. Danone, korzystające z UcaaS, czy Raben Polska, który jest użytkownikiem wirtualnego IP PBX. Na świecie szybko w łaski wkradły się tzw. wirtualne spotkania umożliwiające komunikację audio oraz wideo oraz dzielenie się dokumentami. Nie zmienia to faktu, iż operatorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Ich siła perswazji w wielu przypadkach może się okazać niewystarczająca. Tym bardziej że klienci z sektora MŚP, zanim dokonają zakupu jakiegoś systemu telekomunikacyjnego zazwyczaj kierują się opiniami lokalnych firm instalatorskich.

powiązane posty