Straciłeś dane?

Koszty odzyskiwania danych

 

Wiele firm na polskim rynku w obliczu utraty danych boi się wysokich kosztów związanych z odzyskiwaniem danych. Tymczasem bardzo często okazuje się, że koszt ich utraty i braku dostępu do informacji jest bardzo często kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy większy od kosztu ich odzyskania. W przypadku najważniejszych dokumentów zapisanych w formie cyfrowej, kluczowych dla danej firmy, nawet 10 dni bez dostępu do nich może zdecydować o tym czy firma przetrwa na rynku czy też nie. Do tego dojdą dotkliwe ale nieuniknione w poważnych sytuacjach straty finansowe i wizerunkowe.

W przypadku firm najwięcej zleceń o odzyskanie plików dotyczy danych księgowych, w tym głównie baz danych, a w następnej kolejności dokumentów zapisanych w takich programach jak Word i Excel. W przypadku użytkowników prywatnych najczęściej chodzi o ważne zdjęcia i filmy, takie jak na przykład narodziny dziecka, ślub czy dokumentacja wyjazdów wakacyjnych. Nie mniej jednak każde dane powinny być zabezpieczone odpowiednimi hasłami dostępu.

 Kiedy najczęściej tracimy dane?

Branża odzyskiwania danych rządzi się swoimi prawidłowościami. Jedną z nich jest zjawisko sezonowości utraty danych. Jak w każdej branży mamy do czynienia z okresami większego popytu na daną usługę lub towar. W tym przypadku sezonowość dotyczy pewnych okresów roku, w których tracimy dane częściej niż w innych. Wzrost liczby przypadków utraty danych zauważalny jest głównie latem, ale czasem okres zimowych mrozów nie jest tutaj wyjątkiem. Sytuacja ta szczególnie dotyczy laptopów, które w drodze z biura do domu i odwrotnie, nieustannie poddawane będą drastycznym zmianom temperatur. Z tego wniosek, że na laptopach lepiej nie trzymać cennych danych. Uchroni nas to niewątpliwie przed utratą danych, które mogą być dla nas bezcenne.

powiązane posty