PGP 20 lat później
W 2010 roku Symantec, kupił firmę PGP Corporation i wprowadził do swojego portfolio jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie szyfrowania danych. Pierwszą powszechnie znaną i stosowaną na świecie wersją PGP była wersja 2.3a, wydana w 1993 roku. Celem Philipa Zimmermanna – twórcy PGP – było oddanie w ręce zwykłych obywateli narzędzia chroniącego prywatność i gwarantującego poufność. Wobec tego wynalazku miały być bezradne nawet służby specjalne. Sukces zagwarantowało to, że rozwiązanie było dostępne całkowicie za darmo wraz z kodem źródłowym oraz fakt, że działało to na wielu różnych platformach. Wraz z pojawieniem się wersji 5.0 Zimmermann założył własną firmę. Wiązało się to z ograniczeniem prawa do bezpłatnego korzystania z PGP jedynie do celów nie związanych z zarobkowaniem. Nowa wersja komercyjna została wzbogacona o kilka dodatkowych funkcji niedostępnych w wersji darmowej np. szyfrowanie folderów, szyfrowanie całych dysków oraz integrację z programem pocztowym. Były to solidne fundamenty dla dzisiejszych wersji rozwijanych obecnie przez firmę Symantec. Dwadzieścia lat od stworzenia rozwiązania, na początku 2013 roku Symantec wypuścił na rynek jego najnowszą wersję 10.3, do której wprowadzono wiele użytecznych zmian i aktualizacji. Na przestrzeni tych 20 lat technologia przeszła wiele kluczowych zmian. W latach 90 szyfrowanie stało się możliwe, a na początku XXI wieku stało się użyteczne oraz zaliczone zostało do jednego z kluczowych elementów infrastruktury do ochrony danych. Obecnie możemy centralnie zarządzać dużymi środowiskami oraz optymalizować ich wykorzystanie. Cała platforma do szyfrowania została podzielona na 3 grupy, które mogą być centralnie zarządzane przez Symantec Encryption Management Server. Każdy z produktów pozwala uniknąć problemów, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, a przede wszystkim na utratę danych w przypadku kradzieży lub zgubienia naszego sprzętu, lecz także naruszenie poufności korespondencji lub inwigilacja dokumentów w zasobach firmowych.
Bezpieczeństwo danych
Zadaniem produktów z rodziny Symantec Encryption Powered by PGP jest zapewnienie bezpieczeństwa danym podczas ich przenoszenia, przechowywania oraz w trakcie użytkowania. Jeśli chcemy skutecznie chronić nasze dane, należy przeanalizować, w jaki sposób najczęściej z nich korzystamy: – Szyfrowanie dysków jest koniecznością, gdy wiele danych przenosimy na laptopach i dyskach USB.
– Jeśli często wysyłamy korespondencję z potencjalnie poufnymi informacjami, szyfrowanie poczty e-mail wydaje się niezbędną opcją.
– W przypadku gdy współdzielimy zasoby na serwerze plików lub korzystamy z rozwiązań Cloud, należy przemyśleć kwestię szyfrowania plików, żeby mieć pewność, że nikt nieuprawniony, licząc nawet administratora nie ma do nich dostępu.
Technologia może być naszym sprzymierzeńcem, który w znaczny sposób obniży ryzyko utraty danych. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie wyeliminuje się go całkowicie, gdyż kluczowym elementem pozostaje użytkownik i jego świadomość. Warto skorzystać ze szkoleń z bezpieczeństwa komputerowego, w trakcie których użytkownicy dowiadują się, na co narażone są dane i jak najlepiej je chronić. Wszyscy zainteresowani zdobywaniem praktycznej wiedzy mogą wziąć udział w programie bezpłatnych warsztatów z zakresu szyfrowania danych. Jest to doskonała okazja, żeby poszerzyć swoje kwalifikacje o praktyczną znajomość rozwiązań z rodziny Symantec Encryption Powered by PGP.
Szyfrowanie to:
Poufność
Integralność
Wiarygodność
Prywatność
Bezpieczeństwo