Utrata danych?

Na czym polega odzysk danych?

WD_caviar_HDDOtóż w Wikipedii możemy przeczytać, że odzysk danych to nic innego jak proces przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych. I to tyle teorii.

Wiele osób kojarzy termin „odzyskiwanie danych” z uruchamianiem darmowych programów pobranych z sieci w celu odzyskania plików skasowanych przypadkiem z karty pamięci. Sprawa wydaje się na tyle prosta, że wielu „informatyków”, serwisantów, osób prowadzących serwisy komputerowe dopisują do swojej działalności usługę odzyskiwania danych. W rzeczywistości i tak polegają, gdyż nie starcza im wiedzy aby taką usługę wykonać. Dotykają jedynie wierzchołka góry lodowej, bowiem darmowe programy z sieci rzadko pozwalają na pełne odzyskanie danych, jeżeli w ogóle.

Ci którzy już próbowali odzyskiwać dane we własnym zakresie pewnie już wiedzą, że prawdziwe odzyskiwanie danych zaczyna się tam, gdzie proste narzędzia do odzyskiwania danych nie wystarczają, gdzie podstawowe metody zwyczajnie nie mogą się zakończyć się sukcesem. W przypadku dysku twardego, który po upadku wydaje dziwne dźwięki konieczna będzie bardziej zaawansowana interwencja.

 

Nie otwieraj dysku w pokoju!

 

Nie obędzie się bez zastosowania komory bezpyłowej – komory laminarnej. Dyski twarde mogą zostać otwarte jedynie w sterylnych warunkach, w przeciwnym wypadku zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, a jest ich nie mało mogą osiąść na talerzach dysku twardego. Jest to wielce niewskazane. Praca przy odzyskiwaniu danych z dysku twardego to niemalże operacja na otwartym sercu. Z pewnym jednak zastrzeżeniem. Lekarze kształcą się w akademiach medycznych, a specjaliści w zakresie odzyskiwania danych nie mają takiej możliwości, ponieważ mają bardzo ograniczony dostęp do wiedzy z tego zakresu. Trzeba dużo samozaparcia aby zostać fachowcem od odzysku danych. Wiedzę należy zdobywać więc we własnym zakresie i dobrze byłoby znać język dużym wsparciem mogą okazać się zagraniczne fora dyskusyjne.

powiązane posty