Wi-Fi – nowe rozwiązania

Firmy zwiększyły swoje zainteresowanie sieciami bezprzewodowymi po zatwierdzeniu standardu 802.11n.Obecnie oferta rynkowa jest bardzo bogata i zawiera zarówno proste punkty dostępowe jak i bardzo zaawansowane i scentralizowane rozwiązania. Warto zauważyć, że na tym rynku działa spora liczba producentów, którzy mniej trochę koncentrują się na niszowych odbiorcach lub na odbiorcach poszukujących tanie rozwiązania. Na czele producentów stoi jednak firma Cisko oraz Aruba. Firma Aruba jest może mniej znana, ale zyskała uznanie dzięki rozwiązaniom poprawiającym bezpieczeństwo Wi-Fi. Produkty tej firmy jako pierwsze uzyskały certyfikaty FIPS 140-2 oraz Suite B. Aruba może pochwalić się tym, że z jej produktów korzystają federalne i obronne instytucje USA. Do klientów tej firmy należą również firmy średniej wielkości, bo i dla nich coś się znajdzie. Wśród liderów tego rynku znajduje się jeszcze Motorola, ale korporacyjne produkty Wi-Fi oferują także HP, TP-LINK, Meru Networks, Juniper, D-Link, Zyxel, Netgear.

Są także firmy mniej znane w Polsce takie jak: Ruckus Wireless, Aerohive, Meraki czy Bluesocket.

A WLAN?

Gdyby się jednak przyjrzeć rynkowi WLAN, to układ sił w segmencie produktów przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw jest zupełnie inny. Wiele firm w tym segmencie jest w ogóle nieobecna, choćby Jupiter. Liczą się natomiast takie firmy jak: TP-LINK, D-Link i Netgear.

Firma Trapeze została przejęta przez Junipera z uwagi na coraz większą potrzebę integracji sieci bezprzewodowej i przewodowej. W najbliższym czasie najprawdopodobniej zaobserwujemy jeszcze wiele takich połączeń. Połączenie firm daje klientom większe możliwości wyboru, tak jak w przypadku połączenia firmy HP i 3Com. Firma HP wzbogaciła swoją ofertę o dużą rozwiązań Wi-Fi. Ten rynek to bardzo dynamicznie rozwijający się rynek. Z miesiąca na miesiąc obserwujemy coraz większą popularność smartfonów i tabletów oraz spadające ceny tych urządzeń.

Nowe wypiera stare

Na uwagę zasługuje również fakt, że na rynku pracy pojawiają się młodzi pracownicy, którzy chcą korzystać z nowych technologi. Dla takiego pracownika sieć kablowa, to archaiczna technologia nie mająca dziś racji bytu. Klienci kupują przede wszystkim punkty dostępowe w standardzie 802.11n jedno lub dwu zakresowe. Urządzenia 802.11g najczęściej są wdrażane jako rozwiązania tymczasowe, podczas migracji do najnowszego standardu. Zanim jednak technologia 802.11n stanie się standardem, to jest do pokonanie wiele przeszkód, mimo zwiększającej się liczby wdrożeń.

Firmy wdrażają najczęściej sieci Wi-Fi w małych oddziałach, gdzie wymagana jest mobilność oraz w salach konferencyjnych i wszędzie tam, gdzie okablowanie byłoby kłopotliwe. Przez sieci bezprzewodowe firmy generują coraz większą ilość danych i oczekują, że sieć Wi-Fi okaże się tak samo komfortowym rozwiązaniem jak sieć kablowa. Właśnie dlatego producenci wprowadzają to coraz to nowsze aplikacje i coraz to nowsze usługi aby odróżnić się od konkurencji i stać się liderem tej branży. Wachlarz na dzień dzisiejszy tych usług jest bardzo szeroki. Mamy już usługi głosowe i wideo wymuszanie reguł bezpieczeństwa i firewalli, wykrywanie intruzów (wireless IDS) oraz zintegrowany system zarządzania siecią. Zatem aby zapewnić wydajną komunikację należy zwiększyć przepustowość na poziomie sprzętu oraz wyposażyć infrastrukturę sieciową w zaawansowaną funkcję przetwarzania.

powiązane posty