Wkładki ortopedyczne

Wkładki na płaskostopie poprzeczne.

Stopa zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów i 107 więzadeł. Jest to narzędzie statyczne, spełniające dwie funkcje: podpiera i przemieszcza ciało wobec podłoża. Jest naturalnym mechanizmem absorbującym wstrząsy, dodatkowo stopa wprowadza ciało w ruch. Nieprawidłowe jej obciążenie i mechanika lądowania podczas skoku czy stąpania, przyczynia się do powstania mikro-przeciążeń i naprężeń w obrębie kończyny dolnej. Stopa to złożona struktura biokinematyczna, przechodząca podczas filogenezy szereg zmian, dostosowujących ją do utrzymania dynamicznych i dużych obciążeń. Właściwie ukształtowana stopa jest sprężysta, dzięki prawidłowemu wysklepieniu, tworzącego łuk podłużny i poprzeczny.

Wkładki na płaskostopie poprzeczne.

Czym jest płaskostopie poprzeczne? Do najczęstszych schorzeń stóp zalicza się płaskostopie. Jest to deformacja, polegająca na obniżeniu bądź całkowitym zaniku jej sklepienia, w konsekwencji stopa staje się płaska i dotyka do podłoża całą swoją powierzchnią. Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia: płaskostopie podłużne, które jest wynikiem obniżenia przyśrodkowego dynamicznego stopy oraz płaskostopie poprzeczne, które jest skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy. Płaskostopie prowadzi do powstania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, powstaje ich obrzęk, bolesność, niekiedy uniemożliwia stanie czy chodzenie. Płaskostopie jest wadą kończyn dolnych. Nieleczone płaskostopie prowadzi do powstania palucha koślawego czy palców „młotkowatych”. Płaskostopie nie jest to tylko problem estetyczny, ale również wiąże się z bólem podczas chodzenia. Płaskostopie dzielimy na wrodzone albo nabyte. W przypadku nabytego płaskostopia powodem jest chodzenie w źle dobranym obuwiu (noszenie wysokich obcasów, noszenie butów z wąskim noskiem), uszkodzenie lub osłabienie więzadeł stawów i mięśni stopy, nadwaga, dziedziczenie, błędy rodziców (zmuszanie dziecka do chodzenia, przekarmianie dziecka- otyłość sprzyja zniekształceniu stóp), nadmierne obciążenie stopy w czasie pracy (występuje często u fryzjerów czy ekspedientów). Może się nasilić u kobiet w ciąży, u osób z niewłaściwie dobranymi wkładkami ortopedycznymi. Według Instytutu Matki i Dziecka występowanie stopy płaskiej i płasko-koślawej u sześciolatków sięga 5,3%, u 10 latków 5,4%, stany patologiczne wynoszą w tym wieku około 18%. Niewielkie płaskostopie jest praktycznie nieodczuwalne, jednakże znaczne spłaszczenie łuków upośledza funkcjonowanie stopy. Jest ona mniej wydolna, sprawia ból podczas poruszania się.

Wkładki na płaskostopie poprzeczne. Postępowanie przy płaskostopiu. Pierwszą kwestią są wygodne, szerokie obuwie, ćwiczenia odciążające stopy i wzmacniające wszystkie mięśnie, wkładki ortopedyczne. Dobry ortopeda powinien odpowiednio dobrać wkładkę, wcześniej wykonując komputerowe badanie stopy. Badanie to diagnozuje dokładnie zmiany w stopie i projektuje dla nich wkładki ortopedyczne. Najlepiej, żeby były termoplastyczne, bardzo lekkie, wodoodporne, tłumiące wszelkie wstrząsy związane z chodzeniem czy bieganiem, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i higieniczne. Szacuje się, że na płaskostopie poprzeczne i inne zdeformowane stopy cierpi 65% ludności świata, a nawet ostatnie badania wskazują, że 80% społeczeństwa ma mniejsze lub większe wady stopy.

 

 

powiązane posty

Peruki naturalne na lata

Peruki z włosów naturalnych to najdroższe ze wszystkich rodzajów peruk. Charakteryzuje je wysoka jakość wykonania i niesamowita trwałość. Dlaczego warto zainwestować w zakup peruki z włosa naturalnego? Zapraszamy do artykułu. […]