innowacje w sieci

Nowy krajobraz w sieci

Rynek elektroniczny jest przesycony mobilnymi terminalami i nowymi technologiami które zmienią sposób funkcjonowania sieci. Czy tego chcemy, czy nie nadchodzi sieciowa rewolucja.

  Niestety wg najnowszych ustaleń sieć się zapycha. Coraz częściej mówią o tym specjaliści IT i rynkowi analitycy. Ale nie trzeba być guru w dziedzinie IT, aby dostrzec skalę tego zjawiska. W każdym domu oraz każdym przedsiębiorstwie rośnie liczba urządzeń podłączonych do Internetu. Jeszcze do niedawna były to tylko komputery, ale z biegiem lat lista się poszerzyła o smartfony, tablety, konsole do gier, a nawet telewizory. Obliczono w badaniu VNI Forecast, że już za cztery lata do sieci będzie podłączonych 15 mld urządzeń. Te prognozy Cisco oznaczają, że na jednego mieszkańca globu przypadać będą średnio dwa urządzenia.

 Inwazja terminali

Inwazja terminali spędza sen z powiek architektom sieci ale to jeszcze nie wszystko. Zmienia się również sposób korzystania z globalnej pajęczyny. Ci którzy posiadają w domu komputer, rozmawiają za pośrednictwem Skypea, odwiedzają YouTube czy oglądają telewizję poprzez internet. Swoje parę groszy dorzucają też przedsiębiorcy, którzy za pośrednictwem sieci przesyłają j e-maile oraz głos i wideo. Z raportu VNI Forecast wynika, że od 2010 do 2015 roku cały ruch w sieci zwiększy się aż czterokrotnie. To jest na pewno spore wyzwanie dla dostawców usług, infrastruktury oraz producentów sprzętu sieciowego. Jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy, to przed rynkiem produktów sieciowych rysują się ciekawe perspektywy.

 Odbiorcy indywidualni oraz firmy z biegiem czasu zostaną zmuszeni do tego, aby wymieniać sprzęt, rozbudowywać sieci, sięgać po nowe usługi, zwiększać przepustowość łączy. Zmiany wymuszą również nowe trendy, takie jak wirtualizacja czy cloud computing. Już dziś widać pierwsze oznaki tego, że zaistniał nowy ład sieciowy. Sieci LAN muszą iść z duchem czasu i przesuwać się w kierunku rozwiązań o większej wydajności, stając się w ten sposób środowiskiem uniwersalnym, które będzie obsługiwało nie tylko aplikacje, ale również multimedia.

powiązane posty

Rozwój Internetu

W późniejszych latach sześćdziesiątych, w okresie zimnej wojny, amerykańska agencja rządowa ARPA1 rozpoczęła prace nad utworzeniem strategicznej sieci komputerowej zdolnej do przetrzymania ataku jądrowego lub kataklizmów. Owocem pracy była nowa […]