Przełączniki i routery

W ostatnim czasie firmy wprowadzają wiele innowacji technologicznych, a więc warto co nieco się dowiedzieć na temat zastosowań w sieci LAN. Sieci komputerowe to ciągle aktualny temat, a rynek przełączników oraz routerów do sieci to bardzo stary ale jakże dojrzały rynek. Nie da się zapomnieć o tym, że segment rozwiązań sieciowych przynosi największe przychody i w roku 2010 wynosiły one 16 mld dolarów. Cisco jest głównym dostawcą przełączników oraz routerów do sieci LAN. Ponad połowa produktów na rynku i 74% przychodów z tego segmentu to właśnie Cisco. Lider na rynku utrzymuje jednak wysokie ceny i przyznaje, że konkurencja depcze im po piętach. W celu utrzymania dominującej pozycji firma Cisco musiała obniżyć ceny poszczególnych produktów.

Pod koniec roku 2009 firma HP przejęła 3Com i mimo tej fuzji udział w rynku HP wynosi 13 prc. Ponieważ cała integracja obu firm przebiegała dość opornie, wiele rzeczy było i jest niedopracowane. Wiele produktów obu firm nie wiedzieć czemu ze sobą konkuruje, powodując tym samym dezorientację u klientów.

Firma Juniper jest kolejnym dużym konkurentem Choć produkty tej firmy są przeznaczone do dużych odbiorców to cechuje je duża innowacyjność. Udział Junipera w rynku pod względem wartości przychodów wynosi 3%. Na dalszych pozycjach stoją takie firmy jak: IBM, D-Link, Enterasys, TP-LINK, ZyXEL, Avaya oraz Alcatel-Lucent, choć ten ostatni wydaje się mieć o wiele mocniejszą pozycję w Europie, niż w innych częściach świata.

Ambitne plany okazuje się mieć firma Huawei, która planuje zrównać się z firmą Cisko w sprzedaży swoich produktów. Firma Huawei posiada duży potencjał, a jej produkty są dość zaawansowane technologicznie.

A co na topie?

Choć producentów wielu, to każdy z nich ma w swojej ofercie takie produkty, które cieszą się dużą popularnością, jeśli chodzi o sieci komputerowe.

W przypadku firmy HP największą popularnością cieszy się przełącznik dostępowy serii 5400lub przełączniki wieżowe HP 2910 czy też HP 2620. Te rozwiązanie chętnie wybierane są do biur. Najbardziej popularne routery Cisko, to przełączniki Catalyst 6500wraz z serią Nexus. Są to produkty przeznaczone głównie do zastosowania w centrach danych. Do budowy sieci LAN często wykorzystuje się przełączniki dostępowe z serii Smart oraz router TL-ER5120. Dzięki tym przełącznikom można podłączyć się nawet do kilku ISP.

ZyXEL proponuje przełącznik GS-2200 oraz serię przełączników ZyXEL 4000 lub prostsze przełączniki ZyXEL ES-1100.

Alcatel-Lucent wprowadził przełączniki OmniSwitch 6850E. Są one przeznaczone do pracy na brzegach sieci. Wyposażone są w uplinki 10GE, co pozwala wykorzystać je również w centrach danych jako urządzenie Top of the Rack.

Choć firmy proponują tyle rozwiązań innowacyjnych to i tak sieci firmowe to trudny temat. Zawsze znajdą się fachowcy, informatycy, tudzież inni doradcy, którzy będą ze sobą mieć odmienne zdania.

powiązane posty

Rodzaje sieci komputerowych

Siecią nazwać można wszystko, co umożliwia dwóm lub większej liczbie komputerów (lub urządzeń) komunikowanie się ze sobą i/lub z innymi urządzeniami. Dzięki sieciom można wykorzystywać komputery do współdzielenia informacji, do […]

Składniki komputera

Podzespoły komputerowe SYSTEM KOMPUTEROWY . Wszystkie elementy kom­putera wzajemnie ze sobą powiązane tworzą system komputerowy. W zależności od zastosowania i możliwości finansowych użytkownika struktura komputera może być bardziej lub mniej […]