Tworzenie kopii zapasowych za pomocą Windowsa

 

Wyobraź sobie, że pewnego dnia odpalasz swój komputer i spostrzegasz fakt, że na dysku nie ma wszystkich Twoich danych. Nie ma niezbędnych Ci do pracy czy nauki dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, unikatowych zdjęć, folderów z muzyką, którą kolekcjonowałeś już od kilku lat. Co zrobiłbyś w takiej sytuacji? Nic tylko płacz i zgrzytanie zębów, a następnie udanie  się po pomoc do firmy zajmującej się profesjonalnym odzyskiwaniem danych.

Biorąc pod uwagę fakt, że zagrożenie utratą danych jest jak najbardziej realne, a co gorsza takie rzeczy dzieją się na co dzień i może to spotkać naprawdę każdego, ponieważ cyfrowym zasobom grozi szereg niebezpieczeństw, takich jak awaria dysku, działalność szkodliwego oprogramowania, a nawet przypadkowe skasowanie danych itd. Dziwny jest zatem w obliczu tych wszystkich zagrożeń fakt, że rzadko kto zabezpiecza się przed ewentualnością utraty danych. Co gorsza nie jest to spowodowane skomplikowaniem takich działań. Naprawdę bardzo niewielkim nakładem sił i środków jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo danym, które mamy na komputerze.

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu operacyjnego Windows XP w wersji Professional masz możliwość skorzystania z wbudowanego w system programu, który służy do tworzenia kopii zapasowych Twoich cennych danych. Uruchomienie go jest banalnie proste. Wystarczy, że wejdziesz w menu Start następnie w Wszystkie programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe i klikniesz polecenie Kopia zapasowa.

Aplikacja ta jest owocem współpracy Microsoftu z firmą Veritas, która jest znanym producentem oprogramowań tego typu. Program pozwala na archiwizację danych jak i plików systemowych oraz ustawień konfiguracyjnych (na przykład rejestru), które niezbędne są do odzyskania systemu operacyjnego po wystąpieniu awarii. Wadą programu jest niestety brak funkcji, która umożliwia kompresję skopiowanych danych.

powiązane posty

Oprogramowanie komputerowe

OPROGRAMOWANIE Jak wcześniej stwierdziliśmy pojęcie system komputerowy obejmuje również oprogramowanie. System komputerowy stanowi bowiem spójny zestaw środków sprzętowych i programowych. Oprogramowaniem nazywamy ogół środków programowych dostępnych w systemie komputerowym. Oprogra­mowanie […]

Systemy informatyczne

System informatyczny jest to wyodrębniona część systemu informacyjnego, która jest, z punktu widzenia przyjętych celów skomputeryzowana. Na system informatyczny składa się więc: sprzęt (hardware), oprogramowanie (software), baza danych, telekomunikacja, ludzie, […]