Koniec współpracy

resellerom dziękujemy?

 

Jeszcze tak niedawno operatorzy telekomunikacyjny próbowali zachęcić resellerów do współpracy. Ale w ostatnim czasie nieco zmienili front. Netia już nie poszukuje resellerów, ale szuka partnerów z którymi mogłaby nawiązać współpracę agencyjną. Rola agentów ogranicza się do pozyskiwania klientów dla operatora. W zamian mogą liczyć na jednorazowe prowizje. Prowizje te zależą od okresu trwania umowy z klientami i wysokości opłat miesięcznych. Netia nie chce już rozwijać klasycznego kanału resellerskiego z uwagi na jego słabe punkty. Takim slabym punktem jest np. brak bezpośredniego kontaktu z klientem końcowym. Focus Telecom ma szerokie portfolio usług komunikacyjnych oferowanych w modelu cloud, m.in. IP PBX, systemy zapowiedzi głosowych rVR, telekonferencje. Firma to, podobnie jak Netia, sprzedaje produkty m.in. za pośrednictwem partnerów handlowych, którzy otrzymują prowizję od sprzedaży.

Integrated Solutions działa trochę inaczej. Główny punkt ich strategi to stawianie na współpracę z największymi graczami na polskim rynku. Uważają, że połączone siły dużych, a co za tym idzie doświadczonych partnerów pozwolą generować dodatkową wartość dla klienta. W dobie konsumeryzacji to szczególnie ważne.

A co z mniejszymi firmami?

Ponieważ żaden pieniądz brzydko nie pachnie, małe firmy nie odejdą z kwitkiem jak przyprowadzą ciekawego klienta. Zawsze mogą liczyć na prowizję. Tego typu propozycje nie są zbyt zachęcające dla resellerów działających w branży teko. Sprzedaż tradycyjnych systemów generuje o wiele wyższe przychody. Oprócz prowizji od sprzedaży, do kasy wpływają pieniądze przecież za instalację oraz serwis. Co ważne, reseller nie traci kontaktu ze swoim klientem, może zaoferować rozbudowy, sprzedaż telefonów systemowych czy różnego rodzaju akcesoriów, a za kilka lat kolejny system. W takim przypadku oferowanie usług cloud to podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Małe firmy instalatorskie nie są jednak osamotnione w walce z telekomami. Nowe rozwiązania nie zawsze są dobre.

powiązane posty

BAZY DANYCH

Wstęp do Baz Danych Bazy danych dynamiczne ? operacyjne ? wykorzystywane w codziennym funkcjonowaniu firm, tam gdzie mamy do czynienia z gromadzeniem, przechowywaniem i modyfikowaniem danych. Dane są dynamiczne, bo […]